hľadať

Zaujalo nás
viac  
Partneri
Mesto Dolný Kubín
 mestske kulturne stredisko dolny kubin oravske kulturne centrum
  
oravska kniznica antona habovstiaka dolny kubin
 klaster orava bk dolny kubin
 aquarelax dolny kubin oravska galeria dolny kubin
  
  
  
  
  

 

 


nie sú údaje

Veľká noc už klope na dvere

dátum pridania: 27.03.18-11:09

Veľkonočné obdobie je symbolom jari, nového života, sily a plodnosti. Korene tohto sviatku siahajú do dávnej minulosti kresťanov, ktorí si pripomínajú tajomstvo zmŕtvychvstania Krista. Začiatok Veľkej noci sa datuje na nedeľu po 1. jarnom splne.

Veľká noc ako symbol jari

Veľká noc je obdobím, ktoré už tradične spájame s príchodom jari. Mnohí si v prvých dňoch slnka robia poriadok v domácnostiach, zveľaďujú záhradky a obnovujú veľkonočné dekorácie. Prvé ročné obdobie prináša so sebou jedinečné poklady našej Zeme. Biele snežienky, prvosienky či tulipány, to všetko symbolizuje príchod jari.

Zvyky a tradície Veľkej noci

Veľkonočné sviatky oslavujú kresťania ako obdobie umučenia, smrti a vzkriesenia Ježiša Krista. Pripomínajú si zmŕtvychvstanie, navštevujú kostoly a zveľaďujú ich tradičnými ozdobami Veľkej noci. Na dedinách sa zvyky a tradície Veľkej noci udržiavajú dodnes. Muži už tradične pletú vlastné prútené korbáče a chystajú pre ženy a dievčatá bohatú nádielku vody a tradičných vinšov. Vŕbové prútiky sú symbolom nových začiatkov a studená voda prináša dievčatám omladenie a krásu po celý rok. Ženy sa svojim vinšovníkom poďakujú v podobe hojného pohostenia, odmenia ich veľkonočným vajíčkom a podľa tradície im na korbáč uviažu farebnú mašľu.

Veľkonočné obdobie

Veľkonočné obdobie začína Zeleným štvrtkom, kedy sa podľa starých tradícii zvykne jedávať špenát a kapusta pre zdravie do ďalšej jari. Kresťania sa na Veľký piatok postia čo, nesie status sebaobetovania. Obeta znamená nájsť v sebe úsmev pre druhých, odovzdať im kúsok vďaky a rozdávať lásku všade navôkol. Na Bielu sobotu vrcholia oslavy Veľkej noci a v nedeľu sa slávia pobožnosti na oslavu zmŕtvychvstania Krista. Sviatočné obdobie uzatvára Veľkonočný pondelok, ktorý sa nesie v znamení šibania a polievania dievčat, v záujme ich zdravia čistoty a krásy po celý rok.
 
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!