hľadať

Zaujalo nás
viac  
Partneri
Mesto Dolný Kubín
 mestske kulturne stredisko dolny kubin oravske kulturne centrum
  
oravska kniznica antona habovstiaka dolny kubin
 klaster orava bk dolny kubin
 aquarelax dolny kubin oravska galeria dolny kubin
  
  
  
  
  

 

 

Užitočné linky

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) 


nie sú údaje

Tretí ročník súťaže Úsmev pre strom

dátum pridania: 28.09.15-11:21

V novom školskom roku 2015/2016 environmentálny projekt Úsmev pre strom v areáloch škôl po celom Slovensku pokračuje!

Navštevuje vaše dieťa moderne zmýšľajúcu školu?
V septembri už tradične sadajú žiaci do svojich školských lavíc v očakávaní, čo im ďalší školský rok prinesie. Školy, žiaci i učitelia sa opäť môžu tešiť na ďalší, v poradí už tretí ročník súťaže Úsmev pre strom, ktorý tradične odštartuje jesenným zberom papiera a výsadbou drevín v areáloch škôl po celom Slovensku.
Environmentálny projekt Úsmev pre strom štartuje už v poradí tretí ročník súťaže. Eko projekt sa každým rokom teší väčšej obľube nielen zo strany škôl po celom Slovensku, ale i rodičov a mladej generácie. Práve žiaci základných a stredných škôl prostredníctvom projektu vytvárajú zo svojho mesta zdravšie miesto pre život. Počas celého školského roka poctivo zbierajú papier, myšlienku dôležitosti recyklácie šíria aj vo svojom okolí a v neposlednom rade prispievajú k zelenším areálom škôl. Projekt svojím edukačným charakterom rozvíja ich povedomie o životnom prostredí, dôležitosti chrániť ho a starať sa oň. V minulom školskom roku sa počet ekologicky zmýšľajúcich škôl takmer zdvojnásobil a projekt sa tak rozšíril do mnohých kútov Slovenska. 58 moderne zmýšľajúcim školám sa napokon úspešne podarilo zachrániť vyše 8 000 stromov.


Výsledky druhého ročníka súťaže boli vskutku úctyhodné. Vysokými číslami v zbere papiera či výsadbe stromov sa pýšili nielen víťazi, ale i všetci zúčastnení. Verím, že i v školskom roku 2015/2016 budú školy prostredníctvom súťaže projektu Úsmev pre strom naďalej kultivovať svoje areály a budú inšpirovať myslenie detí vo vzťahu k životnému prostrediu a k zeleni vôkol nás,“ uviedla Ing. Lucia Skokanová, oddelenie Environmentálnej výchovy a vzdelávania, Slovenská agentúra životného prostredia.
Projekt prináša opäť niekoľko inovácií aj v tomto školskom roku. V nepovinnej aktivite sa žiaci a učitelia popasujú s aktuálnou témou „Negatívny vplyv čiernych skládok na život v lese“, ktorú budú môcť oživiť a predstaviť svojim spolužiakom, rodičom a verejnosti prostredníctvom výtvarných prác, 3D modelov, projektov alebo esejí. Práce bude môcť verejnosť obdivovať na vyhodnotení súťaže, s názvom Stromy vo vašich rukách, opäť v júni, kedy organizátori predstavia mená výhercov.


„Deti si dopad svojich rozhodnutí na životné prostredie uvedomujú i vďaka súťaži projektu Úsmev pre strom, ktorá im prináša mnoho odpovedí na ich otázky, vysvetľuje prečo je dôležité sa o životné prostredie starať a prináša riešenia, ako ho spoločne môžeme svojou malou troškou zveľadiť a zároveň skvalitniť. Deti v minulom školskom roku prispeli obrovským množstvom zberového papiera a vysadili oveľa viac stromov než v nultom ročníku súťaže. Uvedomujú si dôležitosť a prínos svojich činov, keďže prostredníctvom zberového papiera zachránili niekoľko stoviek stromov,“ uviedla koordinátorka environmentálnej výchovy jednej z víťazných škôl.


Vďaka projektu malí i veľkí nezabúdajú, že separovaním papiera a následnou recykláciou sa podieľajú na záchrane stovky či tisícky stromov, zelených oáz, ktoré neslúžia len ako miesto oddychu či ako domov mnohých zvierat a rastlín. Vďaka stromom dýchame čistejší vzduch. Neustále narastajúce množstvo odpadu na jedného obyvateľa, ktorý mnohokrát končí na zelených lúkach či v lesoch, ničí zeleň okolo nás. Tretí ročník súťaže sa preto bude tejto téme plnohodnotne venovať. Cieľom tohto ročníka súťaže je podnietiť mladú generáciu k inovatívnym myšlienkam, tvorbe riešení či vyjadrení svojich postojov prostredníctvom výtvarných diel alebo písaných projektov na tému, ktorá v súčasnosti trápi mnohé krajiny. Ak vám životné prostredie nie je ľahostajné, pripojte sa i vy k ekologicky zmýšľajúcim školám, ktoré spája heslo: „I keď sme malí, naše činy sú veľké“. Viac informácií o projekte nájdete tu.


SHP Group (Slovak Hygienic Paper Group) je nadnárodná skupina, združujúca výrobné a obchodné spoločnosti z oblasti celulózo-papierenského priemyslu. Zastrešuje 8 firiem v 6 krajinách Európy s ročným obratom 120 mil. eur. V štyroch výrobných závodoch SHP Harmanec, SHP Slavošovce, SHP Celex a SHP Intim-Papir sa spolu ročne vyrobí viac ako 100 tisíc ton papiera. SHP Group patrí k najväčším producentom hygienického papiera v strednej a juhovýchodnej Európe. Majoritným akcionárom skupiny SHP Group je významná slovenská investičná spoločnosť Eco-Invest, ktorej jediným vlastníkom je pán Milan Fiľo.
 
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!