hľadať

Zaujalo nás












viac  
Partneri
Mesto Dolný Kubín
 mestske kulturne stredisko dolny kubin oravske kulturne centrum
  
oravska kniznica antona habovstiaka dolny kubin
 klaster orava bk dolny kubin
 aquarelax dolny kubin oravska galeria dolny kubin
  
  
  
  
  

 

 

Užitočné linky

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) 


nie sú údaje

Medzinárodný festival Gajdovačka po šestnásty krát

dátum pridania: 05.10.15-12:21

Koncerty v dvoch štátoch, školy hry na gajdy, súťaž, výstavy i tvorivé rozpravy. To všetko bolo súčasťou tohtoročnej Gajdovačky – 16. medzinárodného gajdošského festivalu, ktorý sa uskutočnil tento víkend v Oravskej Polhore, Sihelnom, Zuberci a poľskej Milowke.

Uplynulý víkend patril v Oravskej Polhore gajdošom
Pozvanie hlavných usporiadateľov – Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne, organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a obce Oravská Polhora prijalo 135 gajdošov a členov gajdošských hudieb zo Slovenska, Poľska, Českej republiky, Maďarska, Škótska, Chorvátska a Grécka.

Gajdovačka začala výchovnými koncertmi gajdošov po oravských školách. Vo štvrtok a piatok – 10. a 11. septembra muzikanti priblížili tento nástroj i slovenskú gajdošskú tradíciu, ktorá je už dva roky zapísaná v reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, deťom v Oravskej Polhore, Sihelnom, Hruštíne, Námestove a Nižnej.

Piatkový program začal podvečer v kultúrnom dome v Oravskej Polhore sprístupnením výstavy dobových fotografií. V regionálnej súťaži v speve ľudových piesní pod názvom Tak spievala moja babka sa od 17.00 hodiny predstavili mladé talenty z oravských goralských obcí. Večer spríjemnila Gajdošská vandrovka – koncert účastníkov. V penzióne Hrubjak o 21.00 hodine Premyslav Ficek z Poľska prezentoval gajdošskú tradíciu prihraničných obcí z druhej strany Beskýd. Zaujala nielen monografia o gajdách, prezentované hudobné CD, ale najmä koncert gajdošov Byrtkowcov z Pewle Wielkej, posledných nositeľov tradičného gajdošského štýlu oblasti. V rámci programu Milan Rusko z Bratislavy priblížil spôsob výučby hry na gajdy. Sobotný program ponúkol malú školu hry na gajdy, na ktorej tridsiatku záujemcov do tajov hry na macedónske gajdy zasvätil Andor Végh. V bohatom programe festivalu nechýbali ani sprievodné koncerty gajdošov. Úspešne zahrali v zuberskom skanzene, v poľskej Milowke, v Sihelnom a na Slanej vode v Oravskej Polhore.

Dominantou sobotného programu však bola medzinárodná súťaž mladých gajdošov O Zboroňovu nôtu, usporiadaná už po pätnásty krát na počesť zosnulého nositeľa štýlu, muzikanta a výrobcu gájd Jozefa Zboroňa z Oravskej Polhory. Cieľom súťaže je podporovať a prezentovať mladých interpretov a zachovávať tak tradičný štýl hry v európskych gajdošských oblastiach. Pred porotou, zloženou z gajdošských majstrov a etnomuzikológov zo Slovenska (Milan Rusko), Poľska (Janusz Jaskulski) a Škótska (Lindsay Davidson) sa vo dvoch vekových kategóriách predstavilo 20 talentovaných muzikantov. V mladšej vekovej kategórii najviac zaujali domáci gajdoši – prvé miesto získal Martin Machajda, druhé Adrián Matis, obaja z Oravskej Polhory, na treťom sa umiestnil Marek Ryt zo Suchej Beskidskej v Poľsku. V súťaži však dominovali gajdoši staršej vekovej kategórie, do 25 rokov. Tu zvíťazil interpretačne vyzretý Mislav Botica z Chorvátska, druhé miesto získal Matúš Kovár zo Zohora a tretie starší brat Mareka Ryta – Jan zo Suchej Beskidskej. Cenu poroty si z Oravskej Polhory odniesol Mário Pavel z Veľkého Zálužia. Večerný program vo veľkopriestorom stane patril Gajdošskej pasovačke - súťaži šikovnosti a zručnosti majstrov. Jednou zo súťažných disciplín bolo i skladanie gájd na čas. Hudbu v závere spestrila tanečná škola. Polhorské tance striedali chorvátske a učilo sa i grécke „oro“. Tretí deň festivalu začal svätou omšou venovanou gajdošom a ďalším nositeľom tradície, pokračoval spomienkou na oravských gajdošov Jozefa Zboroňa a Jána Fernezu na cintorínoch v Sihelnom a Oravskej Polhore a vyvrcholil popoludňajším galaprogramom. V ňom divákov okrem iných zaujali najmä výkony maďarských gajdošov, virtuozita škóta Lindsy Davidsona, netradičné a improvizované spojenie hry Jaseka Karpiela – Bulecku zo Zakopaného a Ľubomíra Tatarku zo Slovenskej Ľupče, melodické piesne Stjepana Večkovića zo Zagrebu či záverečný pozdrav zoskupenia Spojené huky Slovenska.

Festival, ktorý je svojim zameraním i rozsahom na Slovensku jedinečný, sa uskutočnil aj vďaka finančnej podpore Medzinárodného Višegrádskego fondu a Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

 

 

 




 poslať článok mailom  vytlačiť článok



Chcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!